Ocalić od zapomnienia.

Projekt Święte Wędrowanie Ewidencja kapliczek figur i krzyży przydrożnych w powiecie wyszkowskim.

W roku 2023 udało się zebrać i zaprezentować na interaktywnej mapie wszystkie tego typu obiekty sakralne zlokalizowane w sołectwach gminy Długosiodło, 133 zdjęcia i opisy dostępne są na stronie www.kapliczki.mazowsze.pl.

Jak przyznają Panie Milena Bochenek i Ula Paćkowska-Plata, którym w głównej mierze zawdzięczamy możliwość oglądania tej mozolnej i nietuzinkowej pracy, krzyże, kapliczki i figury świętych są stałym elementem polskiego krajobrazu. Ich obecność jest jednak często przemilczana. Są obok nas, jak sądzimy, „od zawsze” i być może dlatego bywają niedostrzegane.

Naszymi działaniami, jako Fundacja chcielibyśmy promować piękno małej architektury sakralnej oraz zawarte w niej bogactwo historyczne i duchowe. Jesteśmy przekonani, że każdy obiekt kryje w sobie niepowtarzalną opowieść. Kapliczka lub krzyż mogą nam wiele powiedzieć o dziejach regionu i jego mieszkańcach, wierze i praktykach religijnych.

Staramy się nie skupiać jedynie na opisie technicznym, lecz także chcielibyśmy dotrzeć do jak największej liczby osób, które mogłyby opowiedzieć o okolicznościach powstania każdego z 133 odnalezionych przez nas w gminie Długosiodło obiektów, ich fundatorach i intencjach, jakie nimi kierowały. Wierzymy, że dzięki temu uda nam się tę część naszego – zarówno regionalnego, jak i polskiego – dziedzictwa przekazać następnym pokoleniom i ocalić od zapomnienia, dodaje Pani Ula, która swoim zapałem i pasją do kapliczek stara zarazić się wszystkich zainteresowanych .

Być może uważni mieszkańcy dostrzegą, że jeszcze któryś z głęboko ukrytych obiektów w mniej dostępnych terenach nie został przez nas dodany do listy. Zapraszamy do współpracy wszystkich obecnych i byłych mieszkańców gminy Długosiodło i powiatu wyszkowskiego, którzy mogliby wskazać nam obiekty znajdujące się w ich miejscowościach oraz opowiedzieć ich historie. Z przyjemnością spotkamy się również z opiekunami kapliczek lub krzyży, deklaruje Pani Milena Bochenek, zajmująca się opisem i fotografowaniem obiektów.

Telefon kontaktowy pod którym można zgłosić swoje uwagi oraz umówić się na spotkanie, przekazać historię związaną z konkretną kapliczką, krzyżem, czy figurą przydrożną to: 533-953-734 (Milena).

Długosiodło to już czwarty – po gminach Somianka, Brańszczyk i Rząśnik – przystanek na drodze do stworzenia całościowego, katalogu małej architektury sakralnej w powiecie wyszkowskim. To również kolejna odsłona działań Fundacji Obserwatorium Zrównoważonego Rozwoju związana z dokumentowaniem, opisem, gromadzeniem danych związanych z kapliczkami, krzyżami przydrożnymi i figurami. Ewidencja w gminie Długosiodło została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Wyszkowskiego.

Projekt Święte Wędrowanie Ewidencja kapliczek figur i krzyży przydrożnych w powiecie wyszkowskim Ewidencja w gminie Długosiodło została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Wyszkowskiego.

Animacja 20s

8kl 20s

15kl 30s